Scroll Top
İç Mimarlık Firmaları İçin İntagram Hastag Kullanımı
iç-mimarlik

İç Mimarlık Firmaları için İnstagram Hashtag Kullanımı

Bir iç mimarlık firması için sosyal medyanın önemini tartışılmaz. İç mimarlık ve dekorasyon hizmeti veren işletmeler için etkili hashtag’ler bulmak, sosyal medyada başarılı bir strateji oluşturmanın anahtarı olabilir. İnstagram paylaşımları kullandığınız hashtag’lerde doğru seçimi yapıp yapmadığınızdan emin misiniz? 

İç mimarların sosyal medyayı daha etkin kullanmasını sağlayacak ve İnstagram’da ideal müşteri kitlesine ulaşılmasını sağlayacak bilgiler paylaşacağız.

İnstagram’da gönderi erişiminizi ve takipçilerinizi artırmak için hashtag’leri nasıl kullanacağınız hakkında bilmeniz gereken her şey bu kılavuzda olacak.

Instagram Hashtag’leri Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, ön eki # sembolü olan açıklayıcı bir kelime veya deyimdir. #hashtag, bir Instagram aramasında görülecek olan bir gönderi koleksiyonunu temsil eder.

Bunu, uygulamanın gönderileri kategorilere ayırıp dosyaladığı bir yol olarak düşünün. Böylece paylaşılan gönderiler, ilgilerini çeken içeriği arayan kişiler tarafından bulunabilirler. Örneğin, ev dekorasyonuyla ilgileniyorsanız, arama çubuğundaki ‘Etiketler‘ kısmına tıklayıp ev dekorasyonu yazabilirsiniz. Bu, başlık veya yorumlara #evdekorasyonu hashtag’i eklendiğinden bu gönderi listesine kaydedilen paylaşımları ekranınıza getirir. Ayrıca, o arama kategorisindeki popüler etiketler arasından seçim yapabileceğiniz benzer kelimelerin bir listesini de görebilirsiniz.

Bu kısımda, Başlıca, En Yeni ve Reels olmak üzere üç sekme bulacaksınız. En çok etkileşim oranına sahip gönderiler Başlıca sekmesinde gösterilir, En Yeni kısmında o hashtag’e sahip en güncel paylaşımlar görülür. Reels sekmesinde ise ilgili Reels paylaşımları gösterilir.

Instagram Alakalı Hashtag Arama

Alakalı hashtag kullanmak, iç mimarlık firmalarının İnstagram’da paylaştığı içeriğin açıklayıcı olmasının yanı sıra, platformda toplulukları ve markaları temsil etmenin de en iyi yollarından biridir.

İnstagram kullanıcıları, birbirlerinin büyümesine yardımcı olmak için belirli etiketler altında içerik paylaşmayı ve etkileşimde bulunmayı tercih edebiliyor. İç mimarlar, iç mekan dekorasyonu blog yazarları ve iç tasarımcılar, popüler topluluklar aracılığıyla bir dizi etikette çok aktiftir. Bu etiketleri keşfederek gönderi etkileşimlerinin yükselmesi sağlanabilir.

Neden Hashtag Kullanmalısınız?

İnstagram Aramalarında Daha Fazla Görünün

İnstagram aramalarında görünür olarak, gönderilerinizin belirli içeriği arayan kişiler tarafından keşfedilmesine yardımcı olabilirsiniz. Böylece gönderilerinizden aldığınız etkileşimleriniz de artar.

Özellikle iç mimarlık, mimari, ev dekorasyonu ve yaşam tarzı kategorisinde etkileşim almak sizi mutlu etmez mi? Bunun için de gönderiniz için uygun hashtag kullanımına dikkat etmelisiniz. Kısacası, hashtag kullanmamış olsaydınız, içeriğiniz yalnızca sizi takip eden kişiler tarafından görülürdü. Zaten bilindiği gibi İnstagram, gönderilerinizi tüm takipçilerinize göstermez. Uygulamayı kullanan kişi sayısı ile bu mümkün değildir. İnstagram popüler olan içeriği ödüllendirme eğilimindedir, bu anlamda bazen zorluklar yaşanması normaldir.

İç Mimarlık Firmanızın Çok Fazla Takipçisi Yoksa İçeriğiniz Nasıl Görünür Olacak?

Bu sorunun yanıtı hashtag kullanımında saklıdır. Bunları doğru olarak kullandığınızda, paylaştığınız gönderi türlerini arayan kişiler tarafından gönderileriniz daha fazla görülür olur.

“Hashtag’ler, tüm doğru yerlerde görünmenizi sağlar. 

Tüm bu bahsettiğimiz hashtag kullanımının önemine ek olarak, hashtag’leri kullanmak, uygulamaya hesabınızın ve işletmenizin neyle ilgili olduğunu söylemeye yardımcı olan bir şeydir. Buna ek olarak, aşağıdaki ipucu da bu amaca hizmet eder.

Paylaşımınızın altına yazdığınız metisnde ev, tasarım, mobilya ve dekor hakkında hashtag’leri kullanmak, içeriğinizin diğer evler ve iç tasarım hesaplarının yanında görünmesini istediğinizi İnstagram’a bildirecektir. Örneğin, keşif feed’iniz sizin, takipçilerinizin ve benzer hesapların neyle etkileşimde bulunduğuna dayalı gönderiler listeler. İç mimari tasarım içeriği için hashtag kullanmak bu süreçte yardımcı olacaktır.

İpucu: Arama kısmına ulaşmak için büyüteç iconuna tıklayın ve keşif akışınıza bakın. İç tasarım, ev dekorasyonu ve diğer tasarımcıların paylaşımlarını görüyor musunuz? Görüyor olmalısınız. Tarifler, makyaj ipuçları ve komedi paylaşımları görüyorsanız, bunun nedeni uygulamanın ilgilendiğinizi düşündüğü alanların bunlar olmasından dolayıdır. İşletme hesabınızı iç mekanlara odaklamayı deneyin ve yaşam tarzınız ve hobi aramalarınız için başka bir hesap kullanın.

Topluluklarla Bağlantı Kurun

Etiketleri kullanmak, sizi takip edecek ve sizinle etkileşime geçecek diğer benzer hesaplarla bağlantı kurmanızı sağlayabilir. İç mimarlık ve tasarım gönderileri için hashtag’lerde arama yapmak, diğer hesapları bulmanın ve onlarla bağlantı kurmanın harika bir yoludur. 

Tedarikçiler, diğer tasarımcılar veya ilham verici içerik oluşturucular olsun, birçok İnstagram kullanıcısı aynı hashtag’lere ve bunların altındaki İnstagram gönderilerine ilgi göstererek birbirleriyle etkileşim kurmaya başlar. İç mimari ve tasarım topluluğu bu platformda güçlüdür ve katılacak çok sayıda popüler ve son derece aktif topluluk grubu vardır.

Challenge (Meydan Okuma) Hashtag’leri

Challenge’lar yani meydan okumalar, sizi içeriğinizi kendi etiketleri altında topluluklarıyla paylaşmaya davet eden günlük, haftalık veya aylık viral yarışmalardır. Bu challenge paylaşımlarına katılmak, iç tasarım işletmeleri için etkili hashtag’ler bulmanın harika bir yoludur. 

Benzer aktif hesaplarla (algoritmanın sevdiği) bağlantı kurma ve etkileşim kurma fırsatı elde edeceksiniz, böylece içeriğiniz daha geniş bir kitle tarafından paylaşılabilir ve görülebilir. Hatta bir ödül bile kazanabilirsiniz! Hedef kitlenizi büyütmek için katılabileceğiniz aktif takipçilere sahip topluluklardan ve zorluklardan bazıları burada. (İngilizce ve Türkçe hashtag önerileri)

#myhousethismonth

#mydailyrenovation

#myhousedownsouth

#mymonthincolour

#livingroomdesign

#colourfulhome

#içtasarım

#benimdekorum

#dekorasyonum

#icmimaritasarim

#dekorasyonfikirleri

#myhomevibe

#storyofmyhome

Bunlardan çok daha fazlası var tabi ki. Bahsedilmeyi hak ettiğini düşündüğünüz başka hashtag’ler varsa onları da gönderilerinize ekleyin.

İç mimarlık firmaları için İnstagram’da başarı için uyulması gereken birkaç temel kural vardır:

  • Tüm ev sahiplerinizi (müşterilerinizi) takip edin
  • Sponsorluk veya ödül verenleri takip edin
  • Günlük, haftalık veya aylık tema istemlerini kontrol edin. Bunlar, paylaşma veya kazanma şansı için ne tür içerik yayınlayacağınızı size söyleyecektir. Görsellerinizin temayla alakalı olduğundan emin olun.
  • Gönderi açıklamanızın resimleriniz kadar ilgi çekici olmasını sağlayın. Yazdıklarınızın gönderiniz ile alakalı olduğundan emin olun.
  • Hashtag’i kullanan diğer gönderiler ve hesaplarla etkileşim kurun.
  • Düzenli paylaşımlar yapmaya özen gösterin. Bazı zorluklardan biri de budur. Ancak, düzenli paylaşımlar kazanma kriterlerinin bir parçasıdır.

Hashtag’leri Etkili Bir Şekilde Kullanma

İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç temel ipucu. İşletmenizin kullanması için en etkili hashtag’leri bulmak istiyorsanız, size özel hashtag stratejimizi deneyin.

Bunların Yapın

> İnstagram resmi Creators hesabından yapılan bir paylaşıma göre İnstagram kullanıcılarının 3-5 adet hashtag kullanmaları tavsiye ediliyor. Ancak yapılan testlere göre bir gönderide alakalı 10-15 hashtag kullanmak çok daha fazla erişim ve etkileşim almaya yol açıyor. Burada dikkat edilmesi gereken konu sayıdan çok alakalılık olmalı. Görseliniz ile alakalı olan hashtag’leri kullanmalısınız.

> Farklı boyutlardaki hashtag’leri dahil etmek için karma bir stratejiye sahip olun.

> Gönderinizin, konumunuzun ve topluluğunuzun içeriğini açıklamaya dayalı etiketler kullanın.

> Yeni aktif etiketler bulmak için hashtag’lerinizi iyi araştırın.

> Hashtag’lerinizi açıklamanıza ekleyin.

Bu konuda çok fazla tartışma var. SEO toplulukları hala bu konuda kararsız ve bizce bu, hesabınızın diğer birçok faktörüne bağlı. Hashtag’leri yorumlar kısmında kullanmak yerine açıklama kısmında kullanmak daha çok tercih ediliyor. 650.000’den fazla İnstagram hesabıyla ilgili kapsamlı bir çalışmanın ayrıntılarını veren bir makaleye göre, hashtag’leri açıklama kısmında kullanan hesaplar daha iyi bir erişim oranına sahiptir.

> Hashtag’leri reelslerde kullanın.

Şu anda algoritmada reelseler öncelikli durumda. Hashtag aramaları altında listenin en üstünde reels videoları gösteriliyor. Görünür olmak için harika bir alan.

Bunları Yapmayın

> Aynı etiketleri tekrar tekrar kullanmaktan kaçının.

İnstagram bu davranışı algoritmayı aldatma girişimi olarak görür ve içeriğinizin aramalarda hiç görünmemesine neden olabilir.

> Sürekli olarak çok popüler olan hashtag’leri kullanmaktan kaçının.

İç tasarım mekandekorasyon veya ev dekorasyonu gibi popüler hashtag’lerde görülme şansı küçük hesaplar için iyi değildir. Bu ilgi alanlarında dakikalar içinde gelen çok fazla gönderi olur.

> Resim veya açıklama ile alakalı olmayan hashtag’ler kullanmayın.

> Biyografinizde hashtag kullanmayın.

Örneğin, biyografinize #interiordesigner koymak, kullanıcıya o etikete tıklama ve onları hesabınızdan uzaklaşıp bir İnstagram feed alanına yönlendirmeye yarar. Ve belki de o akış alanına giden kişi bir daha geri gelmeyebilir! Bunun tek istisnası, markanızla ilgiliyse, örneğin tüm içeriğin sizinle ilgili olacağı bir hashtag yarattığınız durumdur. #gizempakyürek şeklinde markanızı içeren bir hashtag bio alanında kullanılabilir.

> Başkalarının gönderilerindeki yorumlarınızda hashtag kullanmayın.

İnsanları bir gönderiden diğer insanların içeriğine çekmek için kurulan bir bağlantı yöntemidir bu. Ancak biraz el altından yapılan bir çalışma olarak görülür. Dahası, bunu yakın zamanda test ettiğimizde, uygulama bunların aktif olmasını engelliyor ve artık tıklamıyorlar. Bu yüzden yorum alanında sadece spam işlem olarak görünüyorlar.

Örnek İnstagram yönetimi ve hashtag kullanımı için İstanbul’da hizmet veren Gizem Pakyürek İç Mimarlık firmasının web sitesini ve İnstagram hesabını inceleyebilirsiniz.

Hashtag Aramalarında Görünmeniz Durmuşsa Ne Yapmalısınız?

Hashtag yasağı veya shadowban gerçek mi? İşte olay şu. İnstagram buna shadowban demiyor, bu yüzden görünüşe göre böyle bir şey yok.

Shadowban denen şey, gönderileriniz gönderiye eklediğiniz hashtag aramalarının altında görünmediğinde olur. İnstagram, çeşitli nedenlerle hashtag’lerin altındaki tüm gönderileri göstermemeyi tercih ettiklerini söylüyor.

Ancak gönderinizin hashtag aramalarında görünmediğini nasıl anlayacaksınız?

Gönderinizin nerede göründüğünü görmek için istatistiklerinizi kontrol edin. Hashtag gösterimleri düşük mü? Bir arkadaşınızdan gönderinizde kullanılan hashtag’lerden birine tıklamak için hesabını kullanmasını isteyin ve etiketin altında gönderi listenizi görüp göremediklerini sorun. Görünmüyorsa, korkarız ki yaramazlar listesindesiniz.

Neden ben?

> Gönderinize İnstagram’ın yasakladığı bir hashtag koymuş olabilirsiniz. 

Hepimizi görmememiz gereken şeylerden korumak için var olan topluluk kurallarına açıkça aykırı olan bazı hashtag’ler var. 

Yasaklı maddeleri içeren ve nefret söylemi ile ilgili olabilecek hiçbir şey kesinlikle geçerli değildir. Ancak diğer masum etiketler bazen rahatsız edici içerikle spamlanır ve bu da yasaklı listeye alınmalarına neden olur. Örneğin #elevator hashtag’i yasaklılar listesinde olan bir hashtag. Dekorasyon ile ilgili bir gönderi paylaşsanız bile bu hashtag’in içerik havuzunda görünmeyebilirsiniz.

> Hesabınız şikayet edilmiş olabilir.

Hizmet şartlarını veya Topluluk Kurallarını ihlal etmek, hesabınızın şikayet edilmesine neden olur. Örneğin başkalarının içeriğini izinsiz olarak yayınlarsanız telif hakları ihlali yapmış olursunuz. Veya telif hakkıyla korunan bir müzik parçası kullanmışsanız. Böyle bir durumda İnstagram hesabınızı devre dışı bırakabilir ancak bu arada size uzun bir zaman aşımı süresi verebilir. Bu olursa bir bildirim alırsınız.

> Günlük limitleri aşmış olabilirsiniz.

Yorumlar, beğeniler, takipler, DM’ler vb. ile hesabınızda çok aktifsiniz. Bu, özellikle hesabınız çok yeniyse sorun olabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, tekrarlayan ve bot benzeri eylemler bu şekilde görülebilir ve uygulama, hashtag’lerde göstermemek ve/veya etkinliğinizi sınırlamak dahil olmak üzere bunun için size bir yaptırım uygular. Bu olursa yine bir zaman aşımı bildirimi alabilirsiniz.

Tecrübelerimize göre, gönderilerin hashtag’lerde başarılı olmasına yardımcı olan bazı şeyler var.

> Harika içerikler üretin.

Her şey burada başlıyor. Bunun gizli bir formülü yok. Kullandığınız hashtag’leri araması veya takip etmesi muhtemel olan kişilerin ilgisini çeken harika içerikler yayınlamaya devam edin. Kaliteli fotoğraflar, ilgi çekici, mizahi reelsler ve hikaye paylaşımları ile değer yaratan içerikler üretin. Bunu kontrol etmek için etiketlerinizi arayın ve hashtag’deki ‘Başlıca’ sekmesinde listelenen gönderileri inceleyin. Taklit etmeniz gereken şey burada.

> Tek görseller ve reelseler

Gönderileriler arasında tekli görseller ve reelseler, hashtag’lerde en iyi performansı gösterenlerdir. Reels videoları görünür olmak için harika bir yol ve son zamanlarda kaydırmalı gönderilere göre çok daha iyi etkileşim oranlarına sahip. İstatistiklerinizi kontrol edin ve gönderileriniz için en iyisinin ne olduğuna karar verin.

Hashtag’lerde görünmeme sorunu yaşıyorsanız, bundan sonra yapmanız gerekenler.

Birkaç gün paylaşım yapmaya ara verin. Bir mola verin ve uygulamadaki tüm faaliyetlerinizi birkaç gün durdurun. Ardından yeni bir başlangıç ​​için hazırlanın. Son birkaç gönderinizdeki hashtag’lerinizi silin. Başlamak ve ilerlemek için sadece birkaç hashtag ile bir sonraki gönderilerinizi oluşturun.

bir yorum bırakın