Scroll Top
İnstagram Yeni Feed (Akış) Güncellemesi Geliyor
ins-feed

İnstagram Yeni Feed (Akış) Güncellemesi Geliyor

İnstagram dünya çapında en yaygın olarak kullanılan sosyal medya platformlarından birisi. Sürekli olarak güncellemeler yayınlayan İnstagram’dan yeni büyük bir güncelleme haberi geldi.

İnstagram çok yakında uygulamada üç yeni akış (feed) seçeneğinin sunulacağı haberini doğruladı. Artık İnstagram akış ekranında; Ana Sayfa, Sık Kullanılanlar ve kronolojik bir Takip edilenler seçenekleri olacak. 

İnstagram’ın başkanı Adam Mosseri’nin Twitter’dan duyurduğu habere göre, şirketin “bu yılın ilk yarısında” tam deneyimi başlatmak amacıyla üç akış biçimini test etmeye başladığını paylaştı.

Ana İnstagram akış ekranı üç sekmeye bölünecek: Ana Sayfa, Favoriler ve Takip Edilenler: 

Ana Sayfa: Mosseri’ye göre, Ana Sayfa akışı “bugün bildiğiniz deneyime” benzer olacak. Onaylanmamış olsa da, zaman içinde bu akış ekranını dolduran çok daha fazla önerilen içerik görmeyi bekliyoruz.   

Favoriler: Bu akış ekranı, seçilmiş bir hesap listesinden içerikleri barındıyor olacak. Mosseri, bunun “bir şeyleri kaçırmak istemediğiniz” kişilerden gelen tüm gönderileri yakalama amacıyla kullanılacak bir akış ekranı olacağını söylüyor. Bu listenin nasıl oluşturulacağı henüz onaylanmadı ancak İnstagram’ın ‘Yakın Arkadaşlar’ özelliğinin bir uzantısı olabilir. 

Takip Edilenler: Ve son olarak, bu akış ekranı, takip ettiğiniz tüm hesapların kronolojik bir listesi olacaktır. Bu doğru, kronolojik akış ekranı geri dönüyor. 

Bu Güncelleme İnstagram’ın Geleceği İçin Ne Anlama Geliyor? 

Bu İnstagram için büyük bir değişiklik. Neden bu kadar önemli? 

Şu anki İnstagram ana açılış sayfası olan akışta önerilen içeriğin sunulması daha kolayken kronolojik olarak yapılan paylaşımları görme şansınız yoktu.

Şuna da dikkat çekmek gerekiyor ki, 3 farklı akış ekranı güncellemesi yayınlandığında işletme profilleri ve markalar bundan fazlasıyla etkilenecek. Bu ne demek oluyor?

Kişisel kullanıların büyük bir kısmı ‘Favoriler’ listesine eklediği hesapların paylaşımlarını akışında görmeyi tercih edebilir. İşletmelerin ve markaların bu ‘Favori’ listelerine girmeleri hiç de kolay olmayacak. Takipçileri (müşterileri) ile etkileşimde kalmak isteyen marka hesaplarının çok daha ilgi çekici içerikler üretmeleri gerekecek.

Markalar, STK’lar, işletmeler ve kurumsal hesapların gerçekten profesyonel bir sosyal medya hizmetine ihtiyaçları olacağını düşünüyoruz.

İnstagram’ın en büyük rakiplerinden olan TikTok, 2018’de ana akım sosyal medya platformu haline geldiğinden beri bu modeli kullanıyor ve açıkça işe yarıyor. Viral olan uygulama artık resmi olarak dünya genelinde Z kuşağı arasında İnstagram’dan daha popüler.

bir yorum bırakın