Scroll Top
Medya Planlama Ajansı Ne İş Yapar?
medya-planlama-ajans

Medya Planlama Ajansı Ne İş Yapar?

Medya planlama ajansı nasıl çalışır ve tam olarak ne iş yapar sorularına cevap bulacağınız bu yazımızda aynı zamanda bir medya planlama ajansı seçiyorken nelere dikkat etmeniz gerektiğinide sizlere sunuyor olacağız. 

Medya Planlama Nedir?

Medya planlama, hesap yönetimi, marka planlama ve yaratıcı geliştirme ile birlikte, reklamcılıktaki dört ana bilim dalından biridir. Genellikle medya planlaması dış kurumlara düşen bir rol oynamaktadır, ancak bazı şirketler medya planlamasını kurum içinde tutmayı seçmektedir.

Medya planlaması, şirketin veya müşterinin markasının / ürününün reklamını yapmak için en uygun medya platformunu bulmayı gerektirir.

Medya Planlama Ajansı Nedir? Ne İş Yapar?

Medya planlama ajansı, bir kurum veya markayı analiz ederek markanın ulaşmak istediği kitleye ve hedeflerine uygun yayın modelleri geliştiren ve markanın tüm stratejilerini oluşturan ajanstır. Markanın tüm dijital aktivitelerinin planlanarak yönetilmesine dijital medya planlaması denmektedir.  Medya planlama ajansı bir marka veya ürünü çeşitli mecralarda pazarlamaya çalışmaktadır. Medya planlama ajansı birçok alanda etkili olabilmektedir. İyi bir medya planlama ajansı bir markanın tüm dijital mecralardaki kurumlarını yönetebilmeli ve uygun stratejileri tasarlayabilmelidir.

Doğru Medya Planlama Ajansı Nasıl Seçilir?

Küçük ve orta ölçekli bir şirketseniz, dikkatli ve stratejik bir medya kampanyasının işinizi ulusal bir markaya büyütmeye yardımcı olabileceğini bilmelisiniz. Bugünün medya alanı, düzenli olarak eklenen yeni kanallarla tamamen kafa karıştırıyor. Mevcut pazarda başarılı bir kampanya yürütmek için karmaşık bir medya süreci gerekiyor, bu yüzden birçok kuruluş profesyonel medya planlama ajanslarına ulaşıyor.

Ancak, özel kampanyanızın ihtiyaçları için doğru ajansı nasıl seçersiniz? En deneyimli ve nitelikli medya uzmanları genellikle medya satın alımlarını planlarken belirli adımları izler.

Potansiyel medya ortaklarıyla konuşurken, şu en iyi uygulamaları izlediklerinden emin olun:

  • Kapsamlı Bir Pazar Analizi Yapıyorlar mı?
  • Finansal Kavramları Anlıyorlar mı?
  • Doğru Araçları Kullanıyorlar mı?
  • Hedef Araştırmayı Uygun Ortam Karması ile Eşleştiriyorlar mı?

 

Medya planlama ajansı bir mesajın ne zaman, nereye ve ne sıklıkla yerleştirileceğini belirler. Amaçları, istenen yanıtı oluşturmak için doğru mesajla doğru zamanda doğru kitleye ulaşmak ve daha sonra belirlenmiş bütçe dâhilinde kalmaktır.

 Bir dilim pastaya benziyor, değil mi?

Medya Planlama Ajansının Görevleri

Bir medya planlama ajansı ne yapar detaylı şekilde öğrenelim.

Kampanya amacının anlaşılması ve ürünün tanınması: Markanın yapmak istediği kampanyanın amacının anlaşılması ve pazarlaması yapılacak ürünün ajans tarafından tanınması gereklidir.

Hedef kitlenin belirlenmesi: Ürünün pazarlanacağı en iyi hedef kitlenin analiz yapılarak belirlenmesi ve oluşturulan bütçenin müşteri olmayan kişilere harcanmaması gerekmektedir.

En uygun dijital pazarlama kanallarının belirlenmesi: Hedef kitleye markanın kampanyasının en etkili şekilde ulaştırılabilmesi ve maliyet açısından kullanılması en uygun olan dijital kanalların seçilmesi gerekir.

Doğru bütçe kullanımı ve performansın geliştirilmesi: İyi bir kampanya yürütmek, yalnızca hedeflere ulaşmak değil bunu en düşük maliyetle gerçekleştirmektir. Performans, ölçülerek sürekli olarak geliştirilir ve kampanya getirisi yükseltilir.

Müşterinin Bilgilendirilmesi: Bir medya planlama ajansı müşterisini en şeffaf ve doğru biçimde sürekli olarak bilgilendirmelidir. Müşterinin bütçesi karşılığında neler elde edildiğini anlaşılır bir şekilde açıklayabilmeli ve raporlarla periyodik olarak hafızayı güncel tutmalıdır.

bir yorum bırakın