Scroll Top
Yandex Kurumsal Mail Hesabını Outlook ile Kullanma
mail

Yandex Kurumsal Mail Hesabını Outlook ile Kullanma

Microfost Outlook mail kutunuzdan Yandex sunucusunda bulunan kurumsal maillerinizi yönetmek için Outlook üzerinde bazı ayarlar yapmanız gerekiyor. Bu içeriğimizde Outlook programına Yandex kurumsal mail hesabı eklemek için yapmanız gerekenleri ekran görüntüleri ile adım adım anlatacağız.

Microsoft Outlook programını açtıktan sonra Outlook > Dosya > Hesap Ekle yolunu takip edin. El ile kurulum veya ek sunucu türlerini seçin ve ileri butonuna tıklayın.

Gelen kısımda kendinize özel olan ayarları yazın ve Adınız bölümüne mail kimin için kurulacaksa onun ismini ekleyin E-posta adresi kısmına kendi E-Posta adresinizi yazın.

Sunucu bilgileri kısmında iki farklı hesap türü seçeneği seçilebilir. IMAP veya POP3.

Eğer IMAP seçeneği seçilirse;

Gelen posta sunucusu: imap.yandex.com.tr

Eğer ki POP3 seçeneği seçilirse;

Gelen posta sunucusu: pop.yandex.com.tr 

Giden posta sunucusu: stmp.yandex.com.tr

Oturum açma bilgileri kısmına e-posta adresini ve şifresini yazın.

Bu bilgileri tanımladıktan sonra sağ altta bulunan Diğer Ayarlar butonuna tıklayın.

İnternet E-Posta Ayarları kısmında giden sunucusu sekmesine geçiş yapın ve Giden sunucum “SMTP için kimlik doğrulaması gerektiriyor” kısmını işaretleyin. Sonra Gelişmiş sekmesine geçiş yapın.

Bu sekmede Gelen Sunucusu (IMAP) 993 ve Aşağıdaki şifreli bağlantı türünü kullan: SSL olarak ayarlayın.

Giden Sunucusu (SMTP) 465 ve Aşağıdaki şifreli bağlantı türünü kullan: SSL olarak ayarlayın.

İşlemler sonrasında Tamam butonu ile kaydedin.

Hesap ekle ekranına geri döndükten sonra İleri butonuna tıklayın. Mail servisleri sınama işlemi başlayacaktır.

Gerekli bütün işlemleri doğru yaptıktan sonra aşağıda gördüğünüz gibi Tamamlandı yazacaktır. Ve işlem tamam.

Yandex Kurumsal Mail Hesap Ayarları

Yandex mail hesabınızı ayarlarken kullanabileceğiniz iki seçenek bulunuyor. IMAP yada POP3. Bu mail protokollerinin ayarlarını ayrı ayrı inceleyelim:

IMAP Protokolü Mail Ayarları

IMAP protokolü tercih edildiğinde Outlook programı mail sunucusu ile eşitlenir ve e-posta kutunuzun klasör yapısını kaydeder. Outlook ile gönderdiğiniz e-postalar sunucuda da kaydedilir. Bu e-postalara farklı cihazlardan erişebilirsiniz.

Outlook üzerinde IMAP ayarlarını yapmak için şu bilgileri tanımlamalısınız:

Gelen e-posta

 • e-posta sunucu adresi: yandex.com.tr
 • bağlantı güvenliği: SSL
 • port: 993

Gönderilen posta

 • e-posta sunucu adresi: yandex.com.tr
 • bağlantı güvenliği: SSL
 • port: 465

Sunucuya erişmek için Yandex’teki kullanıcı adınızı ve şifrenizi (veya iki basamaklı kimlik doğrulamayı açtıysanız uygulama şifresini) girin. “[email protected]” türünde olan bir e-posta kutusundan e-postanın alınmasını ayarlıyorsanız, “@” simgesinin solundaki adres kısmı kullanıcı adıdır. Yandex.Kurumlar için Mail’i kullanıyorsanız, kullanıcı adı olarak e-posta kutusunun tam adresi belirtilmelidir.

IMAP protokolünün desteği, e-posta programında ilk defa giriş yaptığınızda otomatik olarak etkinleştirilecektir.

POP3 Protokolü Mail Ayarları

POP3 protokolü kullanıldığında, Tüm ayarlar > E-posta programları menüsünde belirteceğiniz klasörlerden tüm e-postalar e-posta programı tarafından bilgisayarınıza Gelen Kutusu bölümüne kaydedilecektir. İhtiyaç duyduğunuzda, e-postaları istediğiniz klasörlere otomatik olarak taşımak için e-posta programında filtreler ayarlayabilirsiniz. Gönderdiğiniz e-postalar sadece bilgisayarınızda depolanacaktır.

Not.  POP3 protokolü üzerinden e-postaları sunucudan indirdiğinde Yandex.Mail e-postaların kopyalarını otomatik olarak sunucuda kaydeder, fakat e-postaları web arayüzünün yardımıyla manuel olarak silebilirsiniz. E-postaları e-posta programı yardımıyla silmek istiyorsanız IMAP protokolünü kullanmalısınız.

E-posta programını POP3 protokolüne göre ayarlamak için buradaki verileri belirtmeniz gerekir.

Gelen e-posta

 • e-posta sunucu adresi: yandex.com.tr
 • bağlantı güvenlik: SSL
 • port: 995

Gönderilen e-posta

 • e-posta sunucu adresi: yandex.com.tr
 • bağlantı güvenlik: SSL
 • port: 465

E-posta sunucusuna erişmek için Yandex’teki kullanıcı adınızı ve şifrenizi (çift kademeli korumayı açtıysanız uygulama şifresini) girin. “[email protected]” türünde olan bir e-posta kutusundan e-postanın alınmasını ayarlıyorsanız, “@” simgesinin solundaki adres kısmı kullanıcı adıdır. Yandex.Kurumlar için Mail’i kullanıyorsanız, kullanıcı adı olarak e-posta kutusunun tam adresi belirtilmelidir.

POP3 protokolüne göre Spam dahil her klasörden e-postanın alınmasını ayarlayabilirsiniz. Bunun için Tüm ayarlar → E-posta programları menüsünü açın ve istediğiniz klasörleri işaretleyin.

E-posta kutusunun içeriği e-posta programları tarafından indirilirken, varsayılan olarak e-postalar okundu olarak işaretlenmez. Aldığınız e-postaları okundu olarak işaretlemek istiyorsanız ilgili seçeneği etkinleştirin.

bir yorum bırakın